Wszystko o leczeniu kanałowym

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, kojarzy nam się bardzo źle. Uchodzi ono za ostateczna katorgę i najgorsze męki w gabinecie dentystycznym. W praktyce oczywiście nie jest to zabieg taki straszny, ale na pewno nie jest też przyjemny.

Leczenie kanałowe jest prowadzone w sytuacji, kiedy doszło do rozległego zapalenia miazgi, czyli tkanki wypełniającej wnętrze korony oraz korzeni zęba. Jest to tkanka bardzo delikatna i silnie unerwiona, przez co pacjenci zgłaszający się do dentysty, którzy potem są kwalifikowani do leczenia kanałowego, najczęściej odczuwają ogromny ból. Zapalenie miazgi może się rozwinąć w przypadku zwykłej próchnicy i nie jest ono jeszcze powodem do paniki. Zazwyczaj może być wyleczone antybiotykiem, ale przypadki tak rozległe, że nie ma możliwości ich wyleczenia, jeszcze do niedawna kończyły się ekstrakcją zęba. Leczenie kanałowe jest jedyną szansą na jego zachowanie, ale wymaga przeprowadzenia skomplikowanej procedury, którą zresztą nie zawsze da się wykonać.

Bólu nie należy tutaj jednoznacznie kojarzyć ze wskazaniem do leczenia kanałowego. Bolący ząb może być tylko ofiarą miejscowego zapalenia miazgi. Duże zapalenie miazgi może z kolei przestać boleć, ponieważ miazga szybko obumiera. Problem staje się przewlekły i pacjenci zgłaszają się do dentystów dopiero z drugim rzutem bólu, kiedy stanem zapalnym zajęte są już wszystkie okolice zęba. Samo leczenie endodontyczne zazwyczaj już nie boli. Możliwe to jest dzięki znieczuleniu miejscowemu. Lekarz podaje je zanim otworzy ząb i współczesna technika sprawia, że usuwanie miazgi bywa nieprzyjemne, ale raczej nie bolesne. W skrajnych przypadkach można też zastosować narkozę, by strach nie powodował więcej bólu niż narzędzia dentystyczne.

W przypadku rozległego zapalenia miazgi leczenie kanałowe jest jedyna szansą na uratowanie zęba, gdyż zapalenie może być powstrzymane tylko poprzez całkowite usunięcie miazgi. Można to zrobić usuwając ząb lub opracowując jego kanały. Opracowanie polega na ich wyczyszczeniu i wypełnieniu odpowiednimi substancjami. Największym problemem leczenia kanałowego jest dokładne odnalezienie kanałów zębowych i ich skuteczne wyczyszczenie. Kanały zębowe są różne jak odciski palców, przez co potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, by najpierw kanały zlokalizować. Jeśli kształt lub położenie kanału uniemożliwiają jego opracowanie, konieczne może być usunięcie części zęba lub jego całkowita resekcja pomimo podjęcia próby leczenia endodontycznego. Leczenie kanałowe to ostatnia deska ratunku dla zęba i niestety nie ma gwarancji, że zakończy się ono sukcesem. W części przypadku zapalenie rozwija się na nowo.

Story Page