Korona protetyczna

Każdy ząb składa się z korzenia i korony. Korzeń to element znajdujący się w dziąśle. Stanowi on zakotwiczenie całego zęba w jamie ustnej. Korona, widoczna część zęba, przytwierdzona jest do niego. Kiedy korona jest uszkodzona do tego stopnia, że nie można jej łatwo wypełnić plombą, konieczne jest wstawienie na jej miejsca sztucznej korony, czyli właśnie korony protetycznej.

Jest ona w stanie także poprawić kształt lub wygląd zęba, jeśli jest to potrzebne. Takiej korony nie da się wyjąć z ust. Bez koron protetycznych nie może się obejść leczenie implantologiczne, gdyż sam implant to tylko korzeń, a na niego musi trafić korona. Korony stosuje się głównie, gdy próchnica lub inny czynnik zniszczą naturalną koronę. Czasami zwykłe starcie zęba też zmusza do jej użycia. Korona bywa niezbędna po leczeniu endodontycznym oraz zawsze trzeba z niej skorzystać po implantacji. Znacznie rzadziej korony wykorzystuje się dla poprawy wyglądu zębów, kiedy na przykład zęby mają nietypowy kształt.

W ostatnim czasie coraz częściej korony wykorzystują ortodonci do korekty stosunków zwarciowych. Może to nawet spowodować, że leczenie ortodontyczne stanie się niepotrzebne. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest rekonstrukcja naturalnego zęba i korony stosuje się tylko wtedy, kiedy jest to niemożliwe lub kiedy powstała konstrukcja byłaby słaba lub nieestetyczna.

Korony protetyczne można wykonywać z wielu różnych materiałów. Tymczasowe korony są często z akrylu, a korony stałe z metalu pokrytego porcelaną bądź tworzy się je w pełni z porcelany. Całkowicie metalowych konstrukcji nie stosuje się dzisiaj już raczej w ogóle ze względu na estetykę. Mimo to, metal stanowi cały czas element koron kompozytowych. Jest on po prostu trwały i chociaż tę cechę mają też niektóre materiały sztuczne, ich cena jest odpowiednio większa. Różne połączenia metalu i tworzyw sztucznych wykorzystuje się w różnych częściach łuku zębowego.

Samo przygotowanie korony nie jest procesem nazbyt skomplikowanym i trwa około tygodnia czasu. Wymaga dwóch wizyt w gabinecie dentystycznym, w czasie których najpierw ząb jest leczony w wymaganym stopniu i dostosowywany do przyjęcia korony, czyli jest obrabiany w celu zrobienia dla korony miejsca, a potem dentysta bierze odcisk tak przygotowanego zęba. Odsłonięty ząb jest zabezpieczany, wycisk wędruje do pracowni protetycznej i w czasie drugiej wizyty dentysta może już zamontować koronę na stałe.

Story Page