Jakie substancje znajdują się w paście do zębów?

Najbardziej podstawowym zabiegiem higienicznym jest mycie zębów. Na pewno każdy z nas myje je przynajmniej dwa razy dziennie. Wśród produktów służących higienie jamy ustnej najbardziej podstawowym jest pasta do zębów. Jakie są ich najważniejsze składniki?

1. Substancje ścierne, czyli abrazyjne

Mechaniczne usuwanie gromadzącej się na powierzchni zębów płytki nazębnej i zabrudzeń to główne zadanie dobrej pasty do zębów. Dlatego dodatkiem do nich muszą być substancje o właściwościach ścierających. We współcześnie produkowanych pastach znajdziemy więc fosforany dwuwapniowe, uwodniony tlenek glinu, uwodnioną krzemionkę i węglan wapnia. Aby środki te właściwe spełniały swoją rolę, przy myciu zębów musimy używać szczoteczki.

2. Detergenty

To one sprawiają, że nasza pasta w trakcie mycia pieni się. Nie są to jednak tak samo silne substancje, jak te, które są dodawane do proszków do prania. Są jednak dodatkiem koniecznym, gdyż to one umożliwiają rozpuszczenie się osadzających się na zębach zanieczyszczeń. Piana, która tworzy się w trakcie mycia sprawia, że gromadząca się w trudno dostępnych miejscach płytka nazębna może zostać skutecznie usunięta. Większość obecnie dostępnych w sklepach past do zębów zawiera laurylosiarczan sodu, który u osób z owrzodzeniami jamy ustnej może prowadzić do zaostrzenia się objawów.

3. Fluor i jego związki

Wśród składników past do zębów znajduje się także fluor oraz jego związki. To najbardziej cenny składnik past. Zwiększa on odporność zębów na próchnicę, a dodatkowo wzmacnia także pokrywające zęby szkliwo. Do past do zębów fluor jest dodawany w postaci fluorków. Są to: fluorek cyny, potasu, sodu. Często obecne są nich także fluoroaminy, czyli organiczne fluorki.

4. Stabilizatory i emulgatory

Substancje te dodaje się, aby nadać odpowiednią konsystencję paście. Wiążą one wszystkie składniki pasty w jedną całość. Do past dodawany jest między innymi glicerol, benzoesan sodu, który jest substancją konserwującą oraz guma arabska.

5. Substancje zapachowe i smakowe

To ostatni składnik past do zębów. Na składniki te powinny jednak uważać osoby ze skłonnością do uczuleń.

Story Page