Co nam daje fluoryzacja zębów?

Wśród profilaktycznych zabiegów stosowanych w stomatologii jest także zabieg fluoryzacji. Zabieg ten powinien być wykonywany przede wszystkim u dzieci z mlecznymi zębami.

Zabieg lakierowania zębów mlecznych zwiększy ich odporność na próchnicę. Próchnica jest bowiem największym problemem nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Oczywiście w trosce o uzębienie swoich dzieci już od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć je, jak prawidłowo powinna wyglądać higiena jamy ustnej.

Do trzeciego roku życia to na rodzicach spoczywa obowiązek sprawdzania stanu uzębienia swoich pociech. Ukończenie przez dziecko trzeciego roku życia to pora, aby złożyć pierwszą wizytę u stomatologa. Wtedy też można po raz pierwszy wykonać u dzieci zabieg fluoryzacji. Zabieg fluoryzacji jest zabiegiem dla dzieci całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Zabieg fluoryzacji zębów przede wszystkim ma zapobiegać: próchnicy; powstawaniu przebarwień; remineralizacji; nadwrażliwości szyjek zębowych; nawrotom próchnicy. 

Zanim powierzchnia zębów zostanie pokryta lakierem fluorkowym muszą one zostać dokładni oczyszczone, a następnie osuszone. Te czynności są niezbędne, aby efekt zabiegu był zadowalający. Dopiero po przygotowaniu powierzchni zębów lekarz stomatolog może nanieść na nie zawierający fluor preparat. Preparat ten bardzo szybko utwardza się, dzięki temu dobrze przylega do powierzchni zębów. Kontakt ze szkliwem powoduje uwalnianie się z preparatu jonów fluoru, które następnie wnikają z powierzchnię zębów. Dzięki temu stają się one bardziej odporne na próchnicę.

Zabieg fluoryzacji dodatkowo zwalcza bakterie i wzmacnia zęby. W dobrych gabinetach stomatologicznych do fluoryzacji zębów u dzieci wykorzystywane są preparaty opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych pacjentach. Ich skład i smak odbiega od preparatów przeznaczonych dla dorosłych pacjentów. Nawet więc przypadkowego jego połknięcie przez dziecko nie wywoła żadnych skutków ubocznych.

Sklepy kosmetyczne oferują duży wybór preparatów przeznaczonych do fluoryzacji zębów w warunkach domowych. Ale pamiętajmy, że nadmierna ilość fluoru jest szkodliwa. Dlatego bezpieczniej jest zgłosić się na zabieg fluoryzacji do gabinetu stomatologicznego. W domowych warunkach bezpiecznie możemy korzystać jedynie ze środków przeznaczonych do codziennej higieny jamy ustnej. Zabiegi fluoryzacji wykonywane przez dentystów są także bardziej skuteczne. U dzieci zabieg fluoryzacji zębów wykonuje się średnio raz na trzy miesiące. Osoby dorosłe mogą zgłaszać się ten zabieg dwa razy w roku.

Story Page