Rodzaje wad zgryzu

Dobrze dopasowane łuki zębowe tak naprawdę występują raczej rzadko i często będzie się to wiązało z mniejszą albo też większą ingerencją ze strony ortodonty. Rasa kaukaska, która w centralnej Europie jest najliczniejsza będzie miała również tendencje związane ze zmieniającym się położeniem zębów.

Procesy wpływające na ściskanie łuków zębowych trwają tak naprawdę od dzieciństwa do nawet około 45 roku życia. Ortodonta powinien zająć się oceną wady w oparciu o to jak przebiegają łuki zębowe. Następnie sprawdza położenie zębów ich proporcje. Wyróżnić można kilka wad, które pojawiają się najczęściej.

Zgryz krzyżowy

Tutaj dolne zęby w różnych odcinkach są ustawione na zewnątrz w stosunku do zębów górnych. Nasilone wady tego rodzaju mogą sprawić, że pojawi się również problem z asymetrią twarzy. Może to również prowadzić do szybszego ścierania się zębów. Rozróżnić można zgryz krzyżowy przedni oraz boczny.

Zgryz przewieszony

Pojawia się w momencie, gdy dochodzi do poszerzenia szczęki lub też zwężenia żuchwy. W efekcie górne zęby będą się rozmijać z dolnymi w bocznych odcinkach łuku zębowego. Nie będą uczestniczyły w zgryzie. Wada taka szczególnie nasilona będzie ograniczać wydajność żucia i tym samym pozostałe zęby zostaną przeciążone.

Tyłozgryz

Łuk zębów dolnych staje się cofnięty względem zębów górnych. Siekacze nie będą się stykać a dolna warga jest cofnięta. Pacjenci z nasilonymi tyłozgryzami częściej będą ulegać urazom górnych siekaczy.

Przodozgryz

To taka sytuacja, która będzie miała odwrotną formę do tyłozgryzu. Przednie zęby w żuchwie są wysunięte przed górne. Taka wada sprawia, że dolna warga będzie wysunięta, często też broda przesuwa się w przód. Zwykle jest to problem na gruncie estetycznym.

Zgryz otwarty

Nie ma kontaktu między górnym oraz dolnym lukiem zębowym. Brak kontaktu może dotyczyć zębów przednich albo bocznych. Często może się to również wiązać z pojawiającymi się wadami wymowy.

Zgryz głęboki

O takiej wadzie można mówić w momencie, gdy siekacze górne będą zakrywać powyżej połowy dolnych zębów. W skrajnych przypadkach mogą one nawet kaleczyć przedsionek w jamie ustnej oraz podniebienie. Nieleczony problem może mieć zły wpływ na uzębienie i tym samym może nawet dojść do utraty przedwczesnej zębów.

Stłoczenie zębów

Żeby są zbyt duże w stosunku do wyrostków zębodołów. Dlatego dochodzi do sytuacji, gdy są one nadmiernie ściśnięte w łuku zębowym.

Powyższe opisy są pewnym wskazaniem na to jakie wady mogą występować, ale ostatecznie diagnostyką musi zająć się odpowiedni specjalista, który będzie w stanie określić dokładnie z jakim problemem mamy do czynienia.

Story Page