Rodzaje wad zgryzu – jakie mogą być

Na początek warto powiedzieć, że dosłownie każdą wadę zgryzu da się leczyć.

Najczęściej wykorzystywane są do tego aparaty albo też szyny. Mają one pomagać w korygowaniu nieprawidłowości występujących w jamie ustnej oraz łuku zębowego oraz inne kształty zębów, szpary międzyzębowe. Podpowiadamy jakie rodzaje wad zgryzu obecnie występują.

Ogólnie wady zgryzu dzieli się na trzy klasy:

Klasa I to prawidłowa pozycja zębów bocznych dolnych oraz bocznych górnych

Klasa II to takie sytuacje, w których mamy cofnięcie, które sprawia, że zęby przednie górne są wsunięte albo też przechylone. Może się także pojawić cofnięcie wargi bądź bródki. Wady w tej klasie muszą być leczone w okresie dziecięcym.

Klasa III to sytuacje, gdy zęby boczne dolne wysuwają się w stosunku do bocznych górnych. U pacjentów występuje wysunięcie wargi dolnej lub bródki. Często tą klasę będzie się określać jako problem dziedziczony, ponieważ powtarza się z pokolenia na pokolenie.

Rodzaje wad zgryzu

Jeśli chodzi o problemy ze zgryzem to obecnie wymienić można następujące wady:

Tyłozgryz

To cofnięcie żuchwy, które polega na złym położeniu dolnego łuku w stosunku do górnego. Przednie zęby nie stykają się a dolne oddalone są od górnych.

Przodozgryz

To odwrotność i tutaj łuk dolny jest wysunięty względem górnego. Po zaciśnięciu będzie widać jak przednie zęby dolne zachodzą na górne. Wada powoduje, że wysuwa się warga dolna.

Zgryz krzyżowy

To nieprawidłowości w ułożeniu zębów w postaci zaburzonego wzrostu łuków zębowych w stosunku do linii środkowej ciała. Zęby dolne stają się nieco bardziej wysunięte.

Zabiegi ortodontyczne

Tak jak już mówiliśmy każdą wadę zgryzu da się leczyć. Dodajmy do tego, że większość z nich może być dziedziczona. Szczególnie te z III klasy. Ale na niektóre wpływa mają również czynniki inne takie jak ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka czy też źle dopasowane wypełnienie zęba. nie ma znaczenia jaki będzie powód każdą nieprawidłowość należy konsultować z lekarzem, ponieważ w ten sposób ocenić można czy wada się pogłębia i dodatkowo czy będzie wpływać na nasze funkcjonowanie w przyszłości.

Warto oczywiście takie kontrole prowadzić, ponieważ właśnie dzięki temu uda się nam ocenić jak to kiedyś może wyglądać, czy ten problem będzie się pogłębiał. Najlepiej udać się do dobrego specjalisty, który będzie w stanie ocenić jak kwestia tej wady może wyglądać w przyszłości czy jest taka możliwość, że będzie się pogłębiać.

Story Page