Rodzaje aparatów na zęby

Obecnie ikona mody, dawniej przedmiot nienawiści wśród najmłodszych. Kolejne rodzaje aparatów ortodontycznych pomagają w zachęcaniu do troski o proste uzębienie. Wybór: ruchomy aparat czy prosty?

Rola aparatu

Nie jest to kwestia zachcianki. Aparaty są kosztowne, trzeba często przychodzić do lekarza, a obecność ciała obcego w jamie ustnej jest niekomfortowa. Aparaty mają m.in. skorygować wady zgryzu oraz wyleczyć wady szczękowo-twarzowe. Samoocena pacjenta wzrasta, gdy ma piękny uśmiech.

Ruchomy aparat czy stały

Ruchomy aparat ortodontyczny to rozwiązanie głównie dla maluchów i nastolatków z młodszej grupy. Na taki aparat składa się akrylowa płytka i połączone z nią druciane pętle, które muszą być dopasowane do zębów, klamry oraz opcjonalnie sprężyny i śruby.

Pacjent najpierw ma wykonywane badanie RTG. Lekarz mierzy uzębienie oraz kości szczęki. Bierze też wycisk ortodontyczny z zębów, żuchwy i szczęki. Młodzi pacjenci lubią mieć aparat, który jest kolorowy lub ozdobiony grafiką. To pomaga im przystosować się do zmiany.

Ruchomy aparat zakłada się na noc lub wyznaczoną ilość godzin podczas dnia. Wśród wskazań są: szpary międzyzębowe, cofnięta bądź wysunięta broda, asymetryczna twarz, otwieranie buzi zbyt często i oddychanie przez usta, a nie nos, wypadanie mlecznych zębów za wcześnie, problemy z wymawianiem głosek.

Wybór aparatu ortodontycznego

Z kolei aparaty stałe to rozwiązanie dla dorosłych i młodzieży. Starsze osoby mają twardszą tkankę, co sprawia, że wady zgryzu trudniej jest wyleczyć. Aparat zbudowany jest z zamków, na których znajduje się łuk ortodontyczny, ligatur, które go tam przytrzymują oraz pierścieni, znajdujących się na zębach trzonowych. Oprócz tego stosowane są, jako uzupełnienie: śruby, sprężyny, łuki podniebienne oraz wyciągi elastyczne. Materiały, z których są zrobione aparaty stałe, to m.in. metal, porcelana, kryształ oraz akryl.

Czas terapii zależy od rodzaju wady, jednak zazwyczaj wynosi on między 2 a 3 lata. Po założeniu aparatu pacjent musi przywyknąć do niego oraz bólu, który się może pojawiać.

Przeciwwskazania do noszenia aparatu

Wykluczyć z tego rodzaju terapii może m.in.: posiadanie zębów w złym stanie zdrowotnym, choroby takie jak białaczka, przyjmowanie niektórych leków oraz cukrzyca.

Aparaty mają też wady. Ruchomy nie nadaje się do poważniejszych wad zgryzu. Stały jest z kolei mniej komfortowy, gdyż nosi się go cały czas i sprawia trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Story Page