Aparaty ortodontyczne - zalety i zagrożenia

Wady zgryzu

Wady zgryzu oczywiście mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej są one wynikiem złych nawyków żywieniowych z okresu dzieciństwa oraz picia z butelki ze smoczkiem i ssania palca. Można je korygować co dla naszego zdrowia i urody będzie bardzo ważne.

Stały aparat

Dziś już nikogo nie będzie dziwić noszenie stałego aparatu na zęby również przez osoby dorosłe. Od początku lat 80-tych takie aparaty się u nas pojawiły i sytuacja się zmieniała a ich popularność najczęściej rosła. Noszą je obecnie dzieci, nastolatki, osoby dorosłe, które chcą zmieniać swój wygląd. Celem jest nie tylko przywrócenie dobrego zgryzu i tym samym redukowanie rozwoju chorób przyzębia i próchnic, ale także praca nad estetyką uzębienia często także nad rysami twarzy.

Noszenia aparatu to jednak również zagrożenia i obowiązki. W jamie ustnej trudniej będzie nam zadbać o dobrą higienę. Szczotkowanie zębów jest utrudnione a poszczególne elementy mogą nam ograniczyć znacząco przepływ śliny oraz naturalne czyszczenie zębów. Osadzać się będą resztki pokarmowe, pojawiają się problemy z higieną oraz stały ucisk. W większości powikłania można pokonać dość łatwo.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna u osób z aparatem w szczególności i dlatego właśnie będzie trzeba poświęcać na nią odpowiednią ilość czasu. Ważne jest dotarcie do wszystkich szczelin, gdzie istnieć może problem z uzębieniem.

Rodzaje aparatów

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Oczyszczanie zamków, ligatur, łuków chronić będzie aparat przed przebarwieniami a zęby przed próchnicą oraz ubytkami. W celu dotarcia do tych miejsc, które są trudnodostępne należy stosować wyciorki, nitki i szczoteczki ortodontyczne, które są znaczącym wsparciem przy czyszczeniu zębów.

Dlaczego dobór właściwej pasty do zębów ma tak duże znaczenie dla zachowania zdrowych zębów?

W trakcie leczenia pojawić się może również znacząca wrażliwość na ból. Najczęściej będzie to po kilku dniach od założenia aparatu. Jednak można sobie jakoś z tym radzić. Taką istotną sprawą będzie między innymi stosowanie past, które są przygotowane pod kątem wrażliwych zębów. Mogą one skutecznie poradzić sobie z bólem, który pojawia się szczególnie gdy zęby są nastawione na zimno albo ciepło a także kwaśny i słodki smak. Ale zawsze trzeba pamiętać, że tak bardzo ważną sprawą jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej i mycie zębów po posiłku.

Story Page