Aparat ortodontyczny - przegląd zalet

Gdy mówimy o prostych zębach na ogół myślimy przede wszystkim o ich walorach estetycznych, nie da się bowiem zaprzeczyć, że proste zęby kojarzą się z ładnym uśmiechem. Warto jednak pamiętać i o tym, że gwarantują one również, że dbanie o higienę jamy ustnej będzie łatwiejsze i zdecydowanie bardziej efektywne, co pomaga zwłaszcza, gdy zależy nam na przeciwdziałaniu próchnicy oraz paradontozie.

Aparat ortodontyczny coraz rzadziej kojarzy się więc z przykrą koniecznością, a coraz częściej jest postrzegany jako rozwiązanie modne. Na szczęście, w tym wypadku mamy do czynienia z modą, którą można jedynie pochwalić, umożliwia ona bowiem prostowanie zębów, leczy wady zgryzu, a niejednokrotnie pozwala również na skuteczną walkę z kompleksami. Aparaty ortodontyczne już od dłuższego czasu są więc noszone zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Klamerki na zęby mogą być zarówno srebrne, jak i przezroczyste, a ich obecność nie jest już dla nikogo większym zaskoczeniem.

Proces zastępowania zębów mlecznych stałymi jest rozciągnięty w czasie, mamy z nim więc do czynienia przynajmniej przez kilka lat. W tym okresie dochodzi również do zmian, które dotyczą kształtu szczęki i żuchwy. Tu wiele zależy od rodziców, to bowiem właśnie oni jako pierwsi dostrzegają, że zęby wcale nie rosną prosto. W takim przypadku wskazane jest zgłoszenie się do ortodonty. Gdy dziecko ma od 4 do 12 lat najlepszym rozwiązaniem okazują się aparaty zdejmowane, ruchome. Ich noszenie przyczynia się do tego, że zęby wychylają się w kierunku pożądanym przez lekarza, a do tego szczęka odpowiednio się rozrasta przygotowując miejsce dla zębów stałych.

aparat

Istnieje przynajmniej kilka czynników, które przesądzają o skuteczności takiego leczenia, największe znaczenie ma jednak współpraca z lekarzem zarówno rodzica, jak i samego dziecka. Rodzice muszą więc pilnować, aby dziecko nosiło aparat przynajmniej cztery godziny w ciągu dnia oraz zakładało go na noc. Leczenie z wykorzystaniem aparatu wymaga przy tym cierpliwości, nierzadko okazuje się bowiem, że może trwać nawet przez kilkanaście lat. Kluczem do sukcesu wydają się w jego kontekście również wizyty kontrolne, wskazane jest więc staranne przestrzeganie ich terminów.

Gdy dzieci mają już wszystkie stałe zęby, a zgryz nadal wymaga leczenia, można już pomyśleć o założeniu aparatu stałego charakteryzującego się większą skutecznością. Taki aparat jest tez zalecany osobom dorosłym, a ponieważ wiek nie ma większego znaczenia, na leczenie mogą zdecydować się nawet ci pacjenci, którzy ukończyli już nie tylko czterdziesty, ale nawet pięćdziesiąty rok życia. Niekiedy wada zgryzu jest wywołana nieprawidłową budową żuchwy lub szczeki. W takim wypadku zaleca się zastanowienie się nad interwencją chirurgiczną.

Story Page